x

 

Inteligencja w dobrej cenie

Sprawdź jakie elementy systemu DARIN potrzebne są w Twoim mieszkaniu

 

Przeglądając stronę produktów ciężko zorientować się czego na prawdę potrzebujemy i w jakiej ilości. Przygotowaliśmy mini-przewodnik, który krok po kroku opisuje najważniejsze elementy i funkcjonalności systemu DARIN. Mamy nadzieję, że następne strony ułatwią planowanie systemu DARIN w Twoim domu.
 


Krok 1: Elementy bazowe

Elementem koniecznym w systemie DARIN jest Jednostka Centralna pracująca na autorskim oprogramowaniu, działająca w trybie ciągłym. Jednostka Centralna obsługuje do 4 magistral. Do każdej magistrali można podłączyć 30 modułów, a długość jednej magistrali to maksymalnie pół kilometra. Łącznie liczba obsługiwanych modułów wynosi więc 120 sztuk. Każdy z modułów może obsługiwać co najmniej jeden obwód. Dla większości domów jednorodzinnych i mieszkań do obsługi systemu DARIN wystarczy pojedyncza Jednostka Centralna. Dla większych systemów Jednostki Centralne można mnożyć, spinając je w jeden system DARIN. Na przykładzie biurowca można założyć, iż na każde piętro budynku przypada jedna Jednostka Centralna. Dla wielu Jednostek Centralnych jedna z nich przyjmuje rolę nadrzędnej w stosunku do pozostałych.


(1.2.) Zasilacz magistrali:

Kolejnym elementem niezbędnym do działania systemu DARIN jest zasilacz magistrali. Jego wybór uzależniony jest od wydajności (warunkującej maksymalną liczbę dołączonych modułów i magistral) oraz sposobu montażu.
Do poprawnego działania magistrali wymagany jest moduł DARIN BC01 – konwerter magistrali (1.3.) dołączany do portu USB. Jeden konwerter przypada na jedną magistralę.


Magistrala (1.4.) stanowi element łączący moduły oraz Jednostkę Centralną, zapewniający im zasilanie oraz komunikację. Wykonana jest z przewodu typu CAT.5e, ogólnie dostępnego. Do łączenia elementów magistral oraz połączeń magistrali z modułami potrzebne są dodatkowo rozdzielacze i złączki RJ45. Niezbędny jest również Router (1.5.)który w dzisiejszych czasach znajduje się niemal w każdym domu.


(1.6.) Zasilacz UPS:

Elementem dodatkowym jest urządzenie UPS, które zapewni działanie systemu DARIN w przypadku braku zasilania (np. awaria u dostawcy energii elektrycznej). Zależnie od potrzeb można wybrać urządzenie do podtrzymania działania systemu DARIN (możliwość ustawienia stanu urządzeń, odczytu informacji z czujników (ruchu, temperatury, itd.), a w chwili powrotu zasilania system wykona zadane operacje), albo zastosować urządzenie większe, które pozwoli na używanie np. oświetlenia alarmowego lub innych, wybranych funkcji.


Krok 2: Sterowanie roletami

Moduł DARIN SC01 służy do sterowania roletami wyposażonymi w napęd zasilany napięciem 230V o mocy nie przekraczającej 400W. Rolety muszą spełniać normę CE i być wyposażone w wyłączniki krańcowe. Nie wszystkie rolety w pełni obsługują funkcję pozycjonowania (ustalenia aktualnego stopnia podniesienia rolety). Ilość potrzebnych modułów odpowiada ilości rolet wyposażonych w silniki.

Aby możliwe było płynne sterowanie roletą z zadawaniem dowolnych położeń pośrednich roleta musi być wyposażona w wyłączniki krańcowe, stanowiące integralny element większości dostępnych na rynku napędów rolet. Jeśli brak jest wyłączników krańcowych Moduł DARIN SC01 pozwala na sterowanie poprzez zadanie położenia roleta całkowicie zamknięta oraz całkowicie otwarta. Dodatkowo moduł SC01 pozwala na sterowanie większością dostępnych w handlu ekranów projekcyjnych, siłowników do otwierania okien oraz markiz.


Krok 3: Sterowanie oświetleniem

Moduł ściemniacza DARIN DA02 dedykowany jest do regulacji mocy jednego lub dwóch obwodów oświetlenia żarowego zasilanego bezpośrednio napięciem 230V. Modułu nie wolno dołączać do innych źródeł oświetlenia niż rezystancyjne, w szczególności do transformatorów halogenowych tradycyjnych i elektronicznych oraz oświetlenia wyładowawczego, oświetlenia LED oraz podobnego. Grozi to uszkodzeniem modułu oraz źródła światła. Jeden obwód to pojedyncza lampa lub kilka lamp w tradycyjnym domu włączanych jednym przyciskiem. Ograniczenia dla modułu stanowi wielkość mocy żarówek, która dla jednego obwodu nie może przekroczyć 250W, a dla pary obwodów sterowanych jednym modułem – łącznie 400W. Sterowanie każdym z dwóch obwodów jest niezależne od siebie, można regulować płynnie natężenie oświetlenia.

Moduł DARIN DL03 przeznaczony jest do sterowania jasnością od jednego do trzech niezależnych, niskonapięciowych obwodów oświetlenia LED, zasilanych napięciem stałym (maksymalnie 36V) takich jak listwy i taśmy LED, oprawy punktowe, lampy akcentujące itp. Do jednego obwodu można przyłączyć oświetlenie typu LED o maksymalnej mocy 50W, a jeśli podłączamy 3 obwody to łączna moc maksymalna nie powinna przekroczyć 120W.

Moduł DARIN CC01 przeznaczony do sterowania kolorem oraz jasnością oświetlenia LED RGB. Oświetlenie LED RGB musi być zasilane napięciem stałym (maksymalnie 36V) takim jak, między innymi, listwy i taśmy LED. Najmniejsze na świecie wymiary oraz praktycznie nieograniczona liczba kombinacji kolorystycznych sprawiają, iż liczbę możliwych zastosowań barwnych świateł ogranicza wyłącznie Twoja wyobraźnia.


Krok 4: Przyciski

Sensor nowej generacji przykryty elegancką taflą szkła, w jednym z 16 kolorów, podświetlany diodami LED – to nie tylko wyłącznik. To miniaturowe centrum dowodzenia, pozwalające w prosty i intuicyjny sposób sterować aż sześcioma funkcjami. Funkcje programowane mogą łączyć w sobie różne zadania, czyli jeden przycisk może obsługiwać np. sterowanie oświetleniem i roletami. Ilość przycisków powinna być dobrana optymalnie do rozmieszczenia pomieszczeń, wewnętrznych dróg komunikacji lub przyzwyczajeń Użytkowników.

Przycisk DARIN TB02 pozwala na zminimalizowanie ilości tradycyjnych przełączników. Nie ma jednego schematu zalecanego Użytkownikom co do obliczania wprost ilości przycisków DARIN TB02. Każdy Użytkownik może w dowolnym momencie za pomocą ustawień interfejsu zmienić przypisane do przycisku funkcje.


(4.2.) Moduł DARIN TC01: moduł przycisku pojedynczego

Moduł DARIN TC01 to moduł pojedynczego przycisku. W zestawie z eleganckim panelem szklanym do wyboru w jednym z 16 kolorów. Przycisk umożliwia obsługę dwóch różnych funkcjonalności. Jednym przyciskiem można więc opuścić rolety lub włączyć alarm.

Moduł DARIN CB04 przeznaczony jest do podłączenia 4 klasycznych przycisków dzwonkowych (odbijanych) do systemu DARIN. Dzięki odróżnieniu czasu naciśnięcia (krótkie oraz długie przyciśnięcie) moduł pozwala zaprogramować do ośmiu wykonywanych funkcji. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy wykorzystać tradycyjne wyłączniki – np. w piwnicy czy garażu. Moduł nie jest przeznaczony do sterowania ciągłego, np. kolorem i natężeniem światła. Jego dotknięcie wywołuje przypisaną do niego akcję  np. uchyl rolety o 20%, ustaw schemat "kino domowe". Nie jest możliwe realizowanie poleceń typu "zmieniaj płynnie jasność, dopóki przycisk jest naciśnięty".


Krok 5: Czujniki

Moduł termometru DARIN TS02 pozwala na podłączenie do systemu DARIN dwóch czujników temperatury (w zestawie). Pozwala mierzyć z dokładnością do 0,5°C temperaturę w zakresie od -50°C do +125°C. Zmierzona temperatura może być wyświetlana w interfejsie Użytkownika oraz wykorzystana do sterowania innymi urządzeniami (np. podgrzewaniem chodnika). Długość typowego przewodu sensora wynosi 1m. Maksymalna długość nie powinna przekraczać 3m.

 

(5.2.) Moduł DARIN TL11: moduł czujnika jasności i temperatury

Podobnie jak w module termometru moduł służy do pomiaru temperatury, natomiast drugi sensor mierzy poziom jasności. Wartość ta może służyć np. do zapalania światła o zmierzchu. Pomiar jasności pomaga w spełnieniu obowiązujących norm dotyczących natężenia oświetlenia (np. w halach produkcyjnych, biurach).
Istnieje wiele innych zastosowań systemu DARIN – np. podgrzewanie lustra, nawadnianie trawnika, otwieranie furtki itp. Niniejsze opracowanie ma jedynie wskazać najbardziej rozpowszechnione funkcjonalności, w celu samodzielnego oszacowania potrzeb.

 Krok 6: Projekt i instalacja

Przykładowy projekt systemu DARIN w mieszkaniu pokazowym

Przykładowy projekt systemu DARIN w mieszkaniu pokazowym


System DARIN powinien być szyty na miarę marzeń. Najlepiej, jeśli potrzeby Użytkownika zostaną przełożone na projekt przez Instalatora, znającego wszystkie możliwości, funkcjonalności i wymagania techniczne. Wrysowanie schematu systemu DARIN w rzuty pomieszczeń ułatwi prawidłową instalację oraz pozwoli na określenie kosztów.


Opracowując własny DARIN proponujemy pamiętać o rozwoju systemu – niebawem w ofercie pojawią się nowe funkcjonalności, warto już dziś tak przygotować magistralę, aby później swobodnie rozbudować system. Koszt instalacji systemu DARIN określany jest za każdym razem indywidualnie i zależy od nakładu i czasu pracy Instalatora.


Wpływ na cenę mogą mieć np. etap budowy budynku (najtaniej przed położeniem tradycyjnej instalacji elektrycznej, najdrożej przy modernizacji) lub możliwości prowadzenia magistrali (np. przy sufitach podwieszanych albo jednocześnie z tradycyjną instalacją elektryczną).


Koszt instalacji obejmuje również uruchomienie i szkolenie z obsługi systemu DARIN.