x

Kategorie

Dlaczego DARIN?
Wybrane przewagi konkurencyjne systemu

Automatyczna konfiguracja

DARIN to obecnie jedyny rozproszony system Inteligentnego Budynku, którego konfiguracja przeprowadzana jest automatycznie. Po podłączeniu wszystkich elementów systemu wystarczy nacisnąć przycisk „Wyszukaj moduły”, a DARIN automatycznie rozpozna wpięte do systemu urządzenia i sam je skonfiguruje. Nie wymagana jest przy tym specjalistyczna wiedza czy czasochłonne wpisywanie adresacji.

Konfiguracja bez dodatkowych narzędzi

W przeciwieństwie do popularnych systemów Inteligentnego Budynku, wszystkie czynności związane z konfiguracją i użytkowaniem systemu można przeprowadzić za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej – zarówno z poziomu komputera jak i tabletu. Nie ma potrzeby kupowania czy nawet instalowania specjalistycznego oprogramowania.

Schemat działania systemu DARIN
Separacja galwaniczna

Każdy moduł systemu DARIN przeznaczony do podłączenia zewnętrznych urządzeń (w szczególności wejść cyfrowych, ściemniaczy, sterowników LED) posiada wbudowaną separację galwaniczną, chroniącą system przed uszkodzeniem, a Użytkownika – przed porażeniem prądem. Sygnały przesyłane są z bezpiecznej części niskonapięciowej do niebezpiecznej  i odwrotnie – za pomocą impulsów świetlnych.

Odczarowana elektronika – DARIN przyjazny dla każdego

Zdajemy sobie sprawę, iż nie każdy jest technicznym ekspertem. Nawet elektrykowi z wieloletnim doświadczeniem zdarza się popełniać błędy. System DARIN został zaprojektowany tak, by maksymalnie chronić nie tylko Użytkownika ale także siebie samego przed błędami przy podłączeniu i eksploatacji. Przypadkowe podłączenie wysokiego napięcia do modułu LED lub innego niskonapięciowego urządzenia, odwrócenie polaryzacji, etc. – w najgorszym wypadku spowodują uszkodzenie części modułu; w przeciwieństwie do wielu popularnych systemów, w systemie DARIN reszta urządzeń nie zostanie uszkodzona.

Uniwersalność rozwiązań

Jeden moduł – setki zastosowań. Komponenty systemu DARIN zostały zaprojektowane w taki sposób, by rozwiązywać jak najwięcej zagadnień spotykanych przez Instalatorów i Użytkowników. Przykładowo moduł IO22 – wejść i wyjść binarnych – pozwala na podłączenie sygnałów zarówno nisko jak i wysokonapięciowych, prądu stałego i przemiennego, a także sygnałów bezpotencjałowych  np. z przycisków czy kontaktronów. Może też załączać napięcie zmienne oraz stałe. Na chwilę obecną znamy co najmniej setkę zastosowań tego modułu, które sukcesywnie będziemy opisywać.

Miniaturowe wymiary moodułów

Moduły systemu DARIN zostały zaprojektowane w taki sposób, aby bez przeszkód mieściły się w puszkach instalacyjnych.

Pozycjonowanie rolet

Moduł rolet systemu DARIN pozwala nie tylko na proste sterowanie ruchem rolety na zasadzie otwórz / zatrzymaj / zamknij, lecz także na dokładne określenie, w jakiej pozycji ma się znaleźć, dzięki czemu możliwe jest m.in. przewietrzanie pomieszczenia przez nieznaczne rozszczelnienie lamelek rolety. Ponadto moduł na bieżąco śledzi pozycję rolety i wykrywa jej uszkodzenie – nie dojdzie więc do sytuacji, w której domownik przekonany jest, iż roleta została zamknięta, a tak naprawdę uległa uszkodzeniu, pozostawiając drogę wolną dla amatorów cudzej własności. A wszystko to bez dodatkowych czujników.


Prosta instalacja

Magistrala to przewód zwany „skrętką komputerową”, który łączy się z modułami przez rozpowszechnione w całym świecie złącza RJ45. Dzięki temu prawdopodobieństwo popełnienia błędów przez Instalatora jest znacznie mniejsze a i wielu Użytkowników poradzi sobie z rozbudową systemu.

Nie trzeba kilometrów kabli i szaf sterowniczych, by mieszkanie zyskało nowy wymiar


Dowolna topologia

W większości systemów inteligentnego budynku niezbędne jest wydzielenie specjalnych szaf sterowniczych – albo nawet pomieszczeń – do których sprowadzone są wszystkie przewody z budynku. Zdecydowanie komplikuje to budowę systemu oraz podnosi koszty instalacji. W systemie DARIN moduły sterujące umieszczone są w pobliżu sterowanych urządzeń, dzięki czemu instalacja jest zdecydowanie prostsza, koszty okablowania niższe a system może zostać z łatwością rozbudowany.

Skalowalność

Dzięki możliwości łączenia kluczowych węzłów systemu – Jednostek Centralnych – w sieć,  możliwa jest rozbudowa systemu DARIN do rozmiarów niemożliwych do osiągnięcia w przypadku wielu innych systemów, w szczególności bezprzewodowych. DARIN może z łatwością obsłużyć kilka tysięcy urządzeń, a więc nawet największe obiekty nie będą dla niego przeszkodą. Obecnie system DARIN steruje m.in. halą przemysłową, na tyle dużą, że jednocześnie może po niej poruszać się 6 ciężarówek.

Niezawodność

W porównaniu do urządzeń bezprzewodowych – nawet działających w technologii kratowej (tzw. „mesh”) – moduły dołączone do magistrali przewodowej są dużo bardziej odporne na zakłócenia. Ile razy zdarzyło się, że Wasz laptop nie chciał połączyć się z siecią bezprzewodową? Podobna sytuacja – np. gdy wracamy z zakupami do domu i używając bezprzewodowego wyłącznika chcemy zapalić światło – jest niedopuszczalna.

Energooszczędne moduły

DARIN pracuje non stop, więc musi być systemem o niskim zużyciu energii na potrzeby własne. Celem stosowania automatyki jest oszczędzanie energii, a wiadomo, że niektóre systemy zjadają te oszczędności na swoje własne działanie. DARIN sprawia, że oszczędzanie ma sens.


Inteligentne przyciski proste w montażu

Dzięki opatentowanej technologii montażu, przycisk systemu DARIN może zostać zainstalowany w zwykłej puszcze elektroinstalacyjnej w mniej niż minutę (inne, dostępne na rynku przyciski sensoryczne wymagają specjalnych puszek – najczęściej prostokątnych – a nikomu nie trzeba chyba mówić, jak trudno „wywiercić” prostokątny otwór). Sposób montażu przycisków jest tak prosty, że aż wstyd, iż nikt przed nami na to nie wpadł.

Innowacja w wydaniu DARIN

Pojedynczy przycisk dotykowy z wielobarwną diodą to innowacyjne rozwiązanie, stwarzające możliwość personalizacji  poprzez ustawienie jasności i barwy diody wielokolorowej a także zadawania oraz sygnalizacji stanu, niespotykane dotąd w dostępnych na rynku produktach.

Panel szklany przycisku podwójnego